Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konya’yı sevmeyenin kalbi kurur

KONYA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya Büyükşehir Belediyesi, bakanlıklar, belediyeler, çeşitli kurum ve kuruluşlar ile özel kesime ilişkin 18 milyar 466 milyon lira fiyatındaki yatırımların toplu açılışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya ziyaretinde havaalanında Konya Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi üyesi çocuklar tarafından çiçeklerle karşılandı.

“KONYA CUMHURBAŞKANIMIZ LİDERLİĞİNDE ÇOK ÖNEMLİ ESERLER KAZANDI”

Mevlana Meydanında on binlerce Konyalının iştirakiyle büyük bir coşkuyla gerçekleştirilen merasimde konuşan Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, “Bugün çabucak karşımızda bulunan Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı’nın açılışını gerçekleştiriyoruz. Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla yaptığımız bu kıymetli proje Konya’ya çok değerli kıymet kazandırdı. Bununla birlikte Millet Bahçemizi, ASELSAN Konya’yı, Eyiste Viyadüğünü, Afşar Barajını, TOKİ’mizin yatırımlarını, organize sanayi bölgesinin yatırımlarının açılışını gerçekleştireceğiz. Tüm açılışların güzel olmasını temenni ediyorum.” Dedi.

2002 yılından itibaren AK Parti iktidarında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Konya’nın çok değerli eserler kazandığını belirterek, tüm Konyalılar ismine Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Lider Altay, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Konya sevgisini biz biliyoruz. Bu meydanlardan Konya’ya olan ilgisini hep ifade etti. Ama Konyalıların da ona sevgisi her zaman çok yüksek oldu. Siz her zaman Sayın Cumhurbaşkanımıza çok yüksek destek verdiniz. Bugün de bu meydandaki coşkunuzla bunu tekrar kanıtlıyorsunuz. Sizlerden Allah razı olsun.” Diye konuştu.

“MUHTEŞEM ŞEHİR KONYA DİYEREK HİZMET ETMEYE GAYRET GÖSTERİYORUZ”

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Konyalılara hizmet etmenin kendileri için erdemlerin en büyüğü olduğunu söz ederek, “Gökkubede güzel bir seda bırakacak eserler üretmeye uğraş gösteriyoruz. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle içerisinde 2 bin 208 konut, Millet Bahçesi, Bozkır Barajımız, yeniden sanayi dükkanları ve etraf düzenlemeleri, spor tesisleri, kamu binaları, sıhhat kuruluşları ve ASELSAN Konya Silah Sanayi Fabrikası’nın da bulunduğu 18 milyar liralık yapıtlarımızı Konyalı hemşehrilerimize armağan ediyoruz. Konyalılar olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği ufukta inşallah Türkiye Yüzyılı diyerek Yüzyılın Kentleri diyerek, Harika Kent Konya diyerek hizmet etmeye çaba gösteriyoruz.” Tabirlerini kullandı.

Bakan Kurum, “Allah’ın yardımı, aziz milletimizin dayanağı, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Konya’mıza hizmet etmeye, taş üstüne taş koymaya, eser üretmeye aşkla, azimle, kararlılıkla devam edeceğiz. Davamız nettir, yolumuz muhakkaktır, gayemiz yedi kıtada nam salan büyük ve güçlü Türkiye’dir. Durmayacağız, çok çalışacağız. Konyalıların özü de ahlakı da ahde vefadır. Sizler ahde vefanın insanlarısınız. Bugün için değil, yarın için değil, çabucak artık çalınmadık kapı, girilmedik hane, oturulmadık sofra, girilmedik gönül bırakmayacağız.” Dedi.

“MİLLET OLMA ŞUURUNU EN İYİ BU AZİZ MİLLET BİLİR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya’nın Anadolu topraklarına yalnızca başşehirlik yapmış bir kent olmadığına, tıpkı vakitte bu toprakların manevi bekçisi olduğuna dikkat çekerek konuşmasına başladı. Milletleri var eden yegane gücün birlik şuuru olduğuna vurgu yapan Bakan Koca, “Millet olma şuurunu en düzgün bu aziz millet bilir. Tarih boyunca ulusal şuuru işaret eden kaç birlik vakitleri olmuştur. Cumhuriyetin ilanından 100 yıl geçti. Cumhuriyetin kuruluşunda gösterdiğimiz birlik ve beraberlik ruhu bugün de birebir şiddettedir. Sayın Cumhurbaşkanımız önümüze bir amaç koydu; Türkiye Yüzyılı. Dışarıya karşı 85 milyonla birlik olan, dünyaya iletisi olan, global sıkıntıların tahliline katkı sağlayan bir Türkiye Yüzyılı geliyor. Gelecek yüzyıl Türkiye’nin yüzyılı olacak.” Açıklamasını yaptı.

“Konya bizim yüz akımızdır.” Diyen Bakan Koca şöyle devam etti: “Yarınların Türkiye’sinin inşası için bugün bize düşen çokça çalışmaktır. Yerelde Konya’mız için, bütünde Türkiye’miz için çok çalışmak zorundayız. Konya Anadolu’nun merkezinde güçlü bir sağlık üssüdür. Hoşgörünün menbaı olan şehrimizin hoş sedasını gönüllere olduğu kadar bedenlere de şifa olma potansiyelini sadece ülkemiz sathına değil, tüm dünyaya duyurmak şiarımız olmalıdır.”

“DOLU DOLU BİR KONYA PROGRAMI YAPACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuşmasına Pençe-Kilit Harekat Bölgesi’nde şehit düşen üç askere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı. 3 buçuk aylık bir ortanın akabinde tekrar Konya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün inşallah hem toplu açılış törenimizle hem canlı bağlantılarımızla hem genişletilmiş İl Danışma Toplantımızla, hem gençlerle buluşmamızla dolu dolu bir Konya programı yapacağız.” Diye konuştu.

“KONYALILARA HUSUMET BESLEYENLER KENDİ KÖKLERİNDEN KOPMUŞ MANKURTLARDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Biz milletimizle sohbet etmeye doyamıyoruz. Hele bir de bu muhabbet Daru’l-Mülk Konya’daysa hiç doyulmuyor. Konya’ya ayak bastığımız andan itibaren bizleri muhabbetle karşılayan kardeşlerimin her birine farklı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Selçuklunun başşehri, Mevlana’nın gönül pınarı, endüstrinin, tarımın, ticaretin, ilim ve irfanın kenti Konya’yı sevmeyenin kalbi kurur, kalbi. Merhum Tanpınar, ‘Bir başkent daima başkenttir, ne kadar susturulursa susturulsun yine konuşur’ diyor. Bozkır’ın vefalı evladı Konya’mız da onu susturmaya çalışanlara inat bin yıldır olduğu üzere bugün de konuşmaya devam ediyor. Konyalı olmak demek illa elinde etliekmek, ağzında Mevlana şekeriyle gezmek değildir. İnsan yaşadığı yere misal diyen şairimizin işaret ettiği üzere bu kentin insanları tarihlerinin ve medeniyetlerinin mirası o vakur, o hikmetli, o dirayetli tutumlarıyla kendilerini her yerde belirli eder. Milletimizin özeti olan Konyalılara hasımlık besleyenler, ya kendi köklerinden kopmuş mankurtlardır ya da öbür kökleri sulayan riyakarlardır. Biz, birinci gençlik yıllarımızdan beri bu kentle bir arada yol yürümekten gurur duyuyoruz, gurur duyuyoruz. Rabbime bu kardeşinizi bu türlü bir milletin evladı olarak yarattığı, bana sizler üzere yol arkadaşları verdiği için ne kadar hamd etsem azdır.” Cümlelerini kullandı.

“KONYA TUTULMAZ, KONYA YAKALANMAZ”

Türkiye Yüzyılı’nı birlikte inşa etmeye, 2023’te inançlı, huzurlu, müreffeh Türkiye’nin yolunu bir kere daha açmaya, evlatlarımıza bırakacağımız en pahalı miras olan 2053 vizyonuna sahip çıkmaya, bin yıllık vatanımız Anadolu’nun ve buradaki birinci devletimiz Anadolu Selçuklunun anısını 2071 vizyonuyla tekrar doruğa çıkarmaya, dışarda Türkiye düşmanlarının, içeride onların maşalarının heveslerini bir sefer daha kursaklarında bırakmaya ‘hazır mıyız?’ diye seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘hazırız’ diye karşılık veren Konyalılara, “Sizi tutana aşk olsun, evelallah. Konya tutulmaz, Konya yakalanmaz. Maşallah. Selçuklunun asil evlatlarına, Mevlana’nın bendelerine, Bozkır’dan yükselen bu abide kentin beşerlerine da bu yakışır. Rabbim hepinizden razı olsun. Konya, yalnızca geçmişiyle övünen değil; tıpkı vakitte bitip tükenmek bilmeyen bir güçle, kararlılıkla, çalışkanlıkla geleceğini inşa eden bir kenttir. Biz de bugün burada işte bu inşanın yeni tezahürlerini, yeni yapıtlarını resmen hizmete açmak üzere sizlerle birlikteyiz. Laf değil; iş üretiyoruz.” Dedi.

“KONYA SİLAH ÜRETİMİNDE KÜRESEL BİR OYUNCU SEVİYESİNE ÇIKTI”

Konya’nın av tüfeğiyle başlayan silah üretimi serüveninde ASELSAN Konya ile global bir oyuncu düzeyine çıkarak hem kendisinin, hem ülkenin önünde orijinal pencereler açtığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbim sizleri nazardan korusun, kem gözlerden korusun. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Bilindiği üzere Konya, ülkemizin ulaşım ağlarının kıymetli merkezleri ortasında yer alıyor. Bugün 64 kilometreyi bulan yolu 1.371 kilometrelik Eğiste Hadimi Viyadüğü 420 metrelik tüneli, 6 kilometrelik Çumra ilişkisiyle hakikaten iftihar verici bir eser olan bir projenin açılışını yapıyoruz. Eğiste Hadimi Viyadüğü yükseklikleri 42 ile 166 metre ortasında değişen 8 adet orta ve iki adet kenar ayaklarıyla kendi alanında ülkemizin en büyük köprüsüdür. Böylelikle İç Anadolu ile Akdeniz bölgelerimiz ortasında yeni bir ticaret ve turizm kanalını daha ülkemize kazandırıyoruz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın tamamladığı Yüksek Süratli Tren Garı ile çeşitli yol, kavşak ve onarım projelerini de bugün, buradan hizmete açıyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından inşa edilen Konya Afşar Hadimi Barajı 127 metre yüksekliği ve 1 milyar liralık maliyeti ile ülkemiz tarımına kıymetli katkı yapacak bir yapıttır. Sulama projeleri tamamlandığında 290 bin toprağa rahmet getirecek Afşar Hadimi Barajımız bu açılışta su toplamaya başlayacaktır. Su medeniyettir, su rahmettir.” Diye konuştu.

“DARÜ’L-MÜLK KONYA’DA KAPSAMLI BİR İHYA PROJESİ HAYATA GEÇTİ”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkentliği periyodunda Dârü’l-Mülk olarak isimlendirilen Konya’da kapsamlı bir ihya projesinin hayata geçirdiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “Şehrin 20 farklı noktasında kentsel yenileme, dönüşüm ve restorasyon çalışmalarıyla şehrin mazisiyle bugünü ve geleceği arasındaki köprüler tahkim edilmiştir. Bugün açılışını yapacağımız Türbe Önü Çarşıları, neydi burası bakın ne oldu. Şehrin tarihi bölgesinin dokusuna uymayan yapıların tümü yıkılıp, projeye uygun şekilde yeniden inşasıyla ortaya çıkan 564 milyon liralık bir yatırımı buraya yaptık. Laf değil icraat yapıyoruz.”

BÜYÜKŞEHİR’İN 31 İLÇEDEKİ 2 MİLYAR 654 MİLYON LİRALIK YATIRIMI DA AÇILDI

“Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı’nı yürüten Konya, belediye hizmetlerinde de farkını ortaya koymaktadır” diye konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Büyükşehir Belediyemizin merkezde ve 31 ilçemizde 2 milyar 654 milyon liralık yatırımla gerçekleştirdiği altyapı, yol, parke, asfalt, su, kanalizasyon projelerinin resmi açılışını buradan yapıyoruz. Karatay, Meram, Selçuklu belediyelerimizin toplam 923 milyon liralık yatırımla hizmete sunduğu eser ve hizmetlerinin resmi açılışını da bu vesileyle gerçekleştiriyoruz.” Dedi.

“BENZERİ GÖRÜNTÜLERİN YAŞANMAMASI İÇİN GEREKEN TEDBİRLER ALINMIŞTIR”

Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevinde yaşanan üzücü olayla ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aslında ülkemizin en çağdaş tesisi olan barınakta vazifeli iki vicdansızın sebep olduğu imajları ne yazık ki biz de kederle takip ettik. Haklarında çabucak isimli ve idari takibat başlatılan sorumlular tutuklanmış, bir daha gibisi imgelerin yaşanmaması için gereken önlemler alınmıştır. Dünyamızdaki canlı ve cansız tüm varlıklar üzere hayvanlar da bize Allah’ın bir emanetidir. Onlardan elbette istifade edeceğiz fakat asla zulmetmeyeceğiz. Eziyet etmeyeceğiz. Makus davranmayacağız. Hayvanlara zulmetme hakkına kim nerede olursa olsun sahip değildir. Hayvanların korunması ile ilgili en ileri yasal düzenlemeleri, uygulamaları hayata geçirmiş bir idare olarak diğer aksi istikamette hiçbir davranışa istek gösteremeyiz. Bu mevzunun da yakın takipçisi olacağımızdan kimse kuşku etmesin.” Değerlendirmesinde bulundu.

“KONYA’MIZA 80 MİLYAR LİRALIK KAMU YATIRIMI YAPTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kamu, belediye ve özel kesim olarak bugün Konya’mızda 18 milyar 466 milyon liralık eser ve hizmetin resmi açılışını gerçekleştirmiş oluyoruz. Tüm bu yatırımların Konya’mıza, ülkemize iyi olmasını diliyorum. Bu yapıtların Konya’mıza kazandırılmasında emeği geçen bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, belediyelerimizi, iş insanlarımızı tebrik ediyorum. Ülkeye eser ve hizmet kazandırmanın manasını, istihdamdaki her artışla, ihracat sayılarındaki her yükselişte, insanların umutlarındaki her güçlenişte daima birlikte görüyor, yaşıyoruz. Konya’mızın manevi mimarlarından bir gönül sultanı ne diyor: ‘Kamil odur ki koya dünyada bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser.’ Evet biz de ülkemize ve kentimize kazandırdığımız eserlerimizle gönül sultanlarımızın gösterdiği istikamette; durmadan, dinlenmeden çalışıyoruz, çalışacağız. Biz bugüne kadar 80 milyar liralık kamu yatırımını Konya’mıza kazandırdık. Eğitimde 8.952 adet yeni derslik inşa ettik. 4 yeni üniversite açtık. Gençlik ve sporda 28.137 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. 1 stadyum dahil toplam 113 adet spor tesisi inşa ettik. Toplumsal yardımlarda Konyalı gereksinim sahibi vatandaşlarımıza yaklaşık 7 buçuk milyar lira fiyatında dayanak verdik. Sıhhatte toplamda 3.280 yataklı 34 hastane dahil 108 sıhhat tesisi yaptık. TOKİ vasıtasıyla 28.181 konut projesini hayata geçirdik. Ayrıyeten Konya’da ‘ilk evim’ projesi kapsamında 7.655 konut daha inşa edecek, 55 bin altyapısı hazır müstakil ve müşterek arsa verecek, birinci işyerim kampanyasıyla da 500 yeni iş yeri yapacağız. Dönüşümü tamamlanan çabucak karşımızdaki Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı, cephe yenilemesi yaptığımız Alaaddin Caddesi’nin yanında eski stat yerine inşa ettiğimiz Millet Bahçesi ile yeşil aksı oluşturuyoruz. Kentimizdeki 16 millet bahçesi projesinden 6 adedinin imalini tamamladık, 4’ünü de bitirmek üzereyiz. 167 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 1.265 kilometreye çıkardık. Yarısını trafiğe açtığımız Konya Etraf Yolu’nun kalan 15 kilometrelik kısmındaki çalışmalarımız devam ediyor, inşallah projenin tamamını 2 yıla kadar bitirmiş olacağız.” Dedi.

“KONYA’NIN TÜRKİYE YÜZYILI’NIN LOKOMOTİF ŞEHİRLERİ ARASINDAKİ YERİNİ YUKARILARA TAŞIYACAĞIZ”

Alacabel Tüneli’nde önümüzdeki ay ışığı görecek projeyi 2024 yılında tümüyle bitireceklerini de paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Demir yollarında Ankara-Konya Yüksek Süratli Tren Hattı’nı, Kayacık Lojistik Merkezi’ni, Konya Selçuklu Yüksek Süratli Tren Garı’nı, Konya-Karaman Süratli Tren Hattı’nı tamamlayıp işletmeye açtık, mevcut sınırları modernize ettik. Kayacık ile Konya mevcut gar ortasındaki tren yolunu 4 çizgili hale getiriyoruz. Bunun iki sınırını süratli trenler kullanacak, öbür iki çizgisini ise Konyaray Projesi’yle banliyö ve konvansiyonel sınır işletmeciliği yapılacak. Başka raylı sistemlerle ilgili çalışmalar çeşitli safhalarda sürüyor. Konya Havalimanımızı yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binasıyla tanıştırdık mı, genişlettik mi? Tarım ve Orman’da Mavi Tünel projesiyle suya kavuşturduk. Toplam 24 baraj, 31 gölet ve 6 yeraltı depolama tesisi inşa ettik. 5 baraj ve 3 göletin inşası sürüyor. Sulama projeleriyle Konya’da yaklaşık 1 milyon dekar zirai araziyi sulamaya açtık. İmali devam eden 17 tesisle 800 bin dekar araziyi daha sulayacağız. Kentimizde 172 bin hektar alanda 140 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Konyalı çiftçilerimize yaklaşık 15 milyar liralık ziraî takviye verdik. Buradan Cihanbeyli, Kulu ve Altınekin ilçelerimize de bir müjde vermek istiyorum: Mavi Tünel’den bu üç ilçemize 25 milyon metreküp ilave su tahsisi yaptık. Yaklaşık 3 buçuk milyar liralık bir yatırımla bu 3 ilçemizin içme suyu sıkıntısını büsbütün çözüyoruz. İnşallah önümüzdeki ay ihalesini yapıp çabucak inşaatına başlıyoruz. Şimdiden Cihanbeyli, Kulu ve Altınekin ilçelerimize güzel olsun. Sanayi ve Teknoloji’de; 3 yeni organize sanayi bölgesi, 3 sanayi bölgesi, 2 teknokent, 22 araştırma geliştirme merkezi ile bir tasarım merkezi kurduk. Görüldüğü üzere Konya’ya kazandırdığımız yapıtları saymakla bitiremiyoruz. İnşallah önümüzdeki periyotta daha çok yatırımla Konya’nın Türkiye Yüzyılı’nın lokomotif kentleri ortasındaki yerini daha üstlere taşıyacağız. Olağan bunun yolu birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkmamızdan geçiyor.” Kelamlarıyla konuşmasını tamamladı.

KONYA’YA BEDEL KATACAK YATIRIMLARIN AÇILIŞLARI YAPILDI

Konuşmaların akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan birinci olarak Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a telekonferans yoluyla bağlanarak ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası’nın açılışını yaptı. Daha sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun bulunduğu Eğiste Hadimi Viyadüğü’ne, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin bulunduğu Taşkent Afşar Barajı’na ve 5 ilçeye verilecek doğalgaz için Altınekin ilçesinde bulunan Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yeniden telekonferansla bağlanılarak Konya’ya paha katacak değerli yatırımların açılışları gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak üretimleri tamamlanan Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı esnafları ile TOKİ’de hak sahibi vatandaşlara anahtarlarını teslim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vip elit Bağcılar escort Bayan numaraları
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort